Locomotiva cu abur din fața Gării Bistrița Nord

Azi a sosit la Bistrița locomotiva cu abur ce va împodobi parcul din fața Gării Bistrița Nord.

Acest proiect îmbrățișat cu drag de Primăria Municipiului Bistrița aparține domnului director general tehnic în Compania Națională de Căi Ferate CFR SA, Moldovan Macarie Alexandru, căruia îi mulțumesc pe această cale, deoarece orașul nostru capătă astfel un punct de atracție mai rar întâlnit.

Locomotiva fost construită in anul 1947 la uzinele Domeniilor Reșița, după modelul german D.R. 52, cu numeroase îmbunătățiri făcute de către ingineri români. A funcționat în depoul de locomotive Dej și Cluj și a fost scoasă din serviciu în anul 1960.


Pentru a fi expusă in orașul nostru ea a fost recondiționată în Atelierele CFR Cluj.
Sperăm ca cetățenii orașului și nu doar ei să se bucure de această prezență frumoasă, inedită și impunătoare !

Facebook Comments